Lyžování v Rakousku 2018 - obecné informace

Pokud neradi trávíte dlouhé hodiny na cestách v autě nebo autobuse, můžete zavítat do kolébky alpského lyžování v Rakousku. Zde se lze oddávat bílému sportu takřka celý rok a tak je skutečným rájem pro lyžaře a máme ho takřka za humny.

Bad Kleinkirchheim
Dříve známé lázeňské městečko proslulé svými léčivými prameny se stalo jedním z největších lyžařských středisek Korutan. Po celý rok zde, ale stále fungují dvoje termální lázně Thermal Römerbad a Thermen St. Kathrein. Zalyžovat si můžete na více než 100 km dlouhých sjezdových tratí. Známý olympijský vítěz Franz Klammer je patronem černé sjezdovky s délkou 3 km. Na závodních svazích je možnost porovnat své síly s profesionály. Pro nadšence snowboardingu a freeridery je možnost jízdy v hlubokém sněhu mezi Hirschsprunglift a Mulden. Umělé zasněžování zajišťuje lyžování až do začátku dubna. Milovníky klasického lyžování nadchne běžecká trasa Römerloipe Bad Kleinkirchheim nebo běžecká trasa na vrcholu Nockalm. Pro nejmenší je nachystaný lyžařský klub Bobo, kde si užijí plno zábavy. Kromě lyží si můžete užít jízdu na bruslích, túry na sněžnicích, sáňkařskou dráhu či již zmiňované lázně, kam máte vstup do 16:00 hod. zdarma, pokud vlastníte skipas. Bohužel toto středisko nemá příliš rozsáhlou nabídku pro snowboardisty.


Dachstein West
Lyžařské sezóny jsou zde dlouhé a v některých místech dokonce nepřetržité. Sjíždět můžete až 144 km, z nichž je většina sjezdovek červených a modrých. Ovšem i zkušenější lyžaři si přijdou na své. Přepravu na sjezdovky zajišťují moderní přepravní zařízení. Jádro této lyžařské oblasti tvoří skihoupačka spojující Gosau, Russbach, Annaberg a Zwieselalm. Nachází se zde přírodní ráj pro snowboardisty a freeridery. S výškovým rozdílem 1 500 m u Hallstattského jezera najdeme nejdelší sjezdovku Horního Rakouska s 11 km dlouhým sjezdem. Další aktivity si můžete užít na slalomové dráze i na carvingové pistě. Tuto oblast si především oblíbili rodiny, díky dětským klubům. Parkování je ve všech areálech zdarma. Některé areály nabízejí noční lyžování. Na běžecké trati můžete urazit až 193 km. Skibusy vozí lyžaře zdarma po celé oblasti Dachstein. Kromě lyží můžeme navštívit curling, sáňkařské dráhy, saně taženými koni, saunu, bazén, solárium, tenis nebo termální lázně.

Kaprun - Zell am See
Jedna z nejoblíbenějších lyžařských oblastí leží mezi jezerem a pod ledovcem Kitzsteinhort. Tato oblast vznikla spojením středisek Zell am See s areály Schmittenhöhe a Kaprun s Kitzsteinhorn  i Maiskogel. Více než 130 km sjezdových tratí, na kterou zajišťuje dopravu moderní lanovka. Horní stanice lanovky garantuje kvalitní přírodní sníh a některé jsou dokonce vyhřívané. Tato oblast je především vhodná pro zkušenější lyžaře kvůli náročnosti černých sjezdovek. Historicky první ledovcový areál v Rakousku má převážně středně náročné až mírnější trasy.  Pro rodiny s dětmi je především vhodný areál Maiskogel. Poskytnuto je i  lyžování ve volném terénu.  Dále jsou zde dva snowparky, dětský park, funslope, wellness, bruslení, lední hokej, curling a mnoho dalších využití. Zajímavostí je noční přenocování v iglú. Cena za jízdu skibusem  je zahrnuta ve skipasu.


Schladming – Dachstein
Zde si můžete užít lyžování i ostatní sporty úplně naplno. Je organizátorem mistrovství světa v alpském lyžování nočního slalomu. Více než 170 km kvalitně upravených sjezdovek a 104 pohodlných lanovek i vleků. Supermoderní zasněžovací zařízení zajišťuje lyžování až do konce jara. Tuto oblast tvoří devět skiareálů. Zkušenější lyžaři si oblíbí z Planai do centra Schladmingu. Při koupi skipasu Amadé máte vstup až na 760 km sjezdovek. Dachsteinský ledovek má 18 km dlouhý sjezd s hlubokým sněhem, sklonem k svahu i snowboardové kempy. Právě pro snowboardisty jsou nepřeberné možnosti. Na vrchol Šumavy můžeme dohlédnout z Dachstein Sky Walk. Dále můžete využít 7 km dlouho sáňkařskou dráhu, snowrafting, snowtubing, noční běžkařské dráhy, paragliding či kino.

Typicky jsou lyžařské svahy přimknuté k vesnici či městečku v údolí, občas spojené se sousedním kopcem lanovkami, ale ani tak netvoří komplex stovek kilometrů tratí na malém prostoru. Jsou čestné výjimky, a pomalu jich přibývá. Skipasy na osm set i více kilometrů sjezdovek většinou zahrnují jednotlivá centra v celém regionu, do nichž se dá dopravit buď skibusem, nebo po vlastní ose. To je případ Ski amadé, zillertalského superskipasu, permanentce Top Kárnten-Osttirol Gold a dalších. V Rakousku se nežinírují spolupracovat s "konkurencí", což může být inspirací nejen českým areálům. Za velké lyžařské houpačky se dají považovat Ischgl, Serfaus-Fiss-Ladis, tři velké oblasti v Zillertalu, okolí Kitzbühelu a Skiwelt Wilder Kaiser.

Širokou nabídku lyžařských zájezdů do Rakouska najdete zde: Lyžování v Rakousku 2018

Lyžování a snowboarding v Rakousku.

Rakouská alpská střediska čekají na Vaši návštěvu.

 

 

Lyžařské zájezdy do rakouských Alp.