Aktuality
Budapešť - město, nejen kulinářských zážitků

Budapešť - město, nejen kulinářských zážitků

9.12.2015

První adventní víkend jsme se vrátili z Budapešti. Není to daleko a proto naši turisté navštěvují toto krásné město autobusem, vlakem nebo i individuálně, vlastním autem. Cestování není v Budapešti pro automobily příliš snadné, odbočování vlevo v centru téměř neexistuje, pravidlem je přikázaný směr jízdy vpravo.
Pro pohodlnou dopravu po Budapešti doporučujeme využívat městskou dopravu. Jednosměrná nepřestupní jízdenka stojí 300,- HUF, přestupová 470 HUF. Jednodenní jízdenka je skvělá, když si auto necháte u hotelu, na den 1.550 HUF.
Pro turisty je zajímavá i Budapest Card, kterou máte dopravu v ceně  navíc vstupy do 10 muzeí, slevy do restaurací, termálů nebo na nakupování. Na den vychází na 4.900,- HUF.

Budapešť patří mezi nejpůvabnější města na Dunaji. Směs architektury vnímá každý, kdo ji navštíví. K dominantě Budapešti patří Parlament, na břehu Dunaje, s bránou na Kossuthovo náměstí. Inspirací budovy parlamentu je nepochybně palác ve Westminsteru. Budova je přístupná, prohlídka v maďarském nebo anglickém jazyce trvá 50 minut.   
Ispirací Andrássyho třídy byla pravděpodobně Champs Elysées v Paříži. Na široké třídě najdeme i Státní operu, butiky proslulých módních značek, kavárny, restaurace a divadla. Pod Andrássyho třídou vede nejstarší metro v Evropě.
Ruch z této ulice postupně přejde do klidnější zóny Náměstí Hrdinů, Széchenyiho historických lázní a proslulý Vidám park .Dominantou Náměstí Hrdinů je Památník Tisíciletí, 36 m vysoký sloup se sochou archanděla Gabriela kolonáda se sochami maďarských velikánů. Staré město, s obytnou částí nabízí dochované domy i v benátském stylu.

Nejpůsobivější památkou Budapešti je Hradní vrch s Budínským palácem, Matyášovým kostelem a Rybářskou baštou. Pro turisty nejpůsobivější Rybářská bašta není historicky dochovanou hradbou, ale nově postavenou líbivou variantou opevnění. Symbolizuje se svými věžičkami uherské kmeny, které zde našli novou vlast.  

Při cestách po Budapešti, mezi částmi Budou a Peští, budete vždy cestovat po mostech. Ty sami o sobě jsou také památkou a každý je naprosto jiný. Řetězový most je nejznámější. Alžbětin most je nejdelší most zavěšený na lanech. Oba tyto mosty byly zničeny za 2. světové války a plně obnoveny. Most Svobody nebo také Most Františka Josefa zůstal beze změn.

V Budapešti určitě vyzkoušejte jak žijí místní obyvatelé a zajděte si do historických lázní Széchényiho nebo Gellértovi. Užijte si koupele v termální vodě, sauny a plavání. Ven potom vyjdete osvěženi nejen na těle. Vstupné je sice dražší, než jak ho známe z jiných termálních koupališť, ale celkový dojem je mimořádný. Jednotlivé místnosti jsou původní a v areálu máte pocit, že se tady zastavil čas. Vstupné se skříňkou je 4.700 HUF.


Mimo historii a lázně doporučujeme vyzkoušet i maďarské speciality. Místní ovocné pálenky, chuťově mimořádný likér Unicum, skvělá vína i výborné pokrmy z hovězího, třeba perkelt s haluškami, guláš nebo husí speciality. Samostatnou kapitolou jsou moučníky. Štrůdly v různých kombinacích, například třešňovomakový ochutnáte jen tady. No a krémes to je lahodný zákusek nejen ke kávě. Marcipánové kuličky, ve velkém výběru dostanete v každé budapešťské cukrárně.
Suvenýry z Budapešti jsou také tradičně kulinářské. Nejčastěji mletá nebo plněná sterilovaná paprika, víno, pálenky nebo klobásy a čabajky.

Pro výlety do Budapešti si můžete vybrat jakýkoliv termín. Budapešť umí zaujmout, uchvátit i znovu okouzlit na jaře, v létě, na podzim i v zimě.
Do Budapešti můžete zkrátka vyrazit po celý rok a výlet si můžete prodloužit o návštěvu některých z bezpočtu maďarských termálních lázní.

 

Zájezdy do Maďarska najdete ZDE

 

 

 

Maďarské termální lázně a Budapešť