Aktuality
6 nádherných ostrovů

6 nádherných ostrovů

5.7.2016

Evropské nejpopulárnější prázdninové ostrovy lákají zástupy turistů svými dobře známými atrakcemi (každý zná třeba Ibizu jako metropoli tanečních party), ale s trochou informací můžete pojmout tato místa jako pravou robinzonádu, s plážemi jen pro sebe a horami v mlžném oparu, jako opravdovou ostrovní dovolenou.

V našem přehledu uvádíme obě strany mince, kterou si možná hodíte při zvažování místa vaší dovolené:


Ibiza

Proti: Počet obyvatel se každoročně nafoukne z 11000 na čtyři miliony, města bere útokem hlučná mládež a snobové, pláže jsou ráno zaplaveny těly s kocovinou rozloženými na ručnících s britskou vlajkou.

Pro: Řekové nazývali Ibizu "Isla Pitiusas" (ostrov borovic). Polovina ostrova, zvláště docela zachovalý severovýchod, zůstává pokryta lesem. Cesta po vedlejších silnicích na severu vás zavede do venkovské idyly hustých lesů přerušovaných mandlovými a fíkovými sady. Tyto končiny vyhledávají pěší a cyklisté, kteří nechtějí zrovna poslouchat na pláži dredaře hrající na bonga. Město Ibiza je na jednu stranu domovem většiny tanečních klubů na ostrově, na druhou stranu je zde staré město zapsané na seznamu UNESCO a jeho poloha u přístavu znamená, že ryby a ostatní dary moře prakticky sami skáčou na talíře ve zdejších restauracích. Upravené cesty pro pěší kolem pobopřeží celého ostrova vás dovedou na klidné, často opuštěné pláže umožňující se vyhnout pártyovému šílenství.


Mallorca

Proti: Lufťáci přijeli! Miliony jich zaplavují ostrov při hledání slunce, moře a sexu. Hotely rostou do výše, aby je stačily ubytovat a místní i s jejich kulturou jsou vytlačováni.

Pro: Výstavba turistických komlexů, říkáte? Ve středověkém centru hlavního města Palma jich mnoho neuvidíte. Stará čtvrť dýchá historií v jejích spletitých uličkách, bulvárech s alejemi, gotických kostelích i barokních palácích. Mimo město a rekreačních areálů nabízí ostrov pestré a lákavé krásy. Podél rozeklaných vrcholů pohoří Sierra de Tramuntana leží řetěz malých vesniček s vlastními oblázkovými plážemi. Na severu ostrova se mezi skalami rozevřela úrodná planina kolem Sólleru, zvaná "Vall d'Or" (zlaté údolí), podle sladce vonících citrusových sadů. Pouťové rezorty na jihu ostrova zde vypadají jako z jiné planety, jiného století.


Lanzarote

Proti: Lanzarote není nic jiného než velký prázdninový kemp, zcela postrádající atmosféru, krásu nebo stopu národní identity. A co se tu tak dá dělat? Bojovat o lehátko na pláži nebo o drink.

Pro: Lanzarote je také nazývané "Isla de los Volcanes" a je poseto zneklidňujícím množstvím 300 sopek, přestože měří pouze 60 km od severu k jihu a 19 km od západu k východu. Převážně vulkanická krajina je zcela jedinečná a neobvyklá - cestou přes vyprahlé a popelem zasypané pláně má člověk pocit, že přistál na měsíci. Národní parky ve vnitrozemí zase připomínají krajinu v Africe nebo na Havaji. Celý ostrov byl v roce 1993 vyhlášen biosférickou rezervací UNESCO, což znamená, že jakákoliv výstavba je posuzována z hlediska zachování místního prostředí. Rezorty jsou většinou přízemní a nenápadné. V západní části ostrova se pak skrývá největší překvapení - místní vinohrady. Vinaři zde zjistili, že hluboká a černá lávová zemina kypřená občasnou seizmickou aktivitou je skvělá pro růst hroznů. Bylo by škoda opustit některou bodegu v regionu La Geria bez láhve "malvasie".


Rhodos

Proti: Velký a komerční, místo, kde tráví dovolenou polovina Evropy. Není úniku - turismus ovládnul celý ostrov.

Pro: Důležité je slovo "velký" - je snadné vyjet z rezortů jako je Faliraki a cítit se jako jediný objevitel ostrova. Jestliže vás nezaujme Staré město Rhodos s bludištěm uliček a středověkými hradbami zapsané na seznamu UNESCO, najdete se na liduprázdných plážích, klikatých horských silničkách a divokém vnitrozemí. Nejlepší pláže lemují východní pobřeží, včetně poetické písečné jeskyně Agathi, chráněné ruinami hradu a vězení z 15. století. Převážně zemědělská krajina umožňuje skvělé vycházky, zváště v překrásném, stinném údolí kolem Epta Piges (Sedm pramenů). Západ ostrova je návětrný a vypadá proto trochu divočeji. Najdete zde rozlehlé zříceniny pravěkého Kamirosu, dórského města známého kdysi fíky, olivami a vínem, který byl na vrcholu moci v šestém století před n. l.


Kypr

Proti: Jakmile vystoupíte z letadla, připadáte si jako na předměstí průmyslového města, přelidněným oranžově zbarvenými britskými a ruskými turisty strkajícími se po desátém pivu během "Happy hour".

Pro: Kypr míří jako pomyslná loď na vlnách Středozemního moře směrem k pobřeží Sýrie, Turecka a Libanonu a představuje tak kaleidoskopickou směs kulturních vlivů z Evropy s porcí exotiky. Mimo centra jako Lemesos, Agia Napa a Pafos má ostrov velmi jasný a okouzlující charakter. Zvláště v romantické západní oblasti ostrova najdete odlehlé pláže jako Lara Beach usazené ve vápencové zátoce a vesnice s větrnými uličkami, fíkovníky a muži s kníry sedícími před kavárnami ukusujícími slaninu.


Kréta

Proti: Během čtyřiceti let od doby, co cestovní kanceláře objevily Krétu, byl její charakter zničen masovým turismem. Dnes je tu nekonečný pás hotelů, obchodů se suvenýry a minimarketů.

Pro: Kréta je místem narození Dia, vládce řeckých bohů. Stále je docela jednoduché opustit masy a najít klid na vstřebání starých příběhů. Přírodní krásy (horské hřebeny rozryté soutěskami, úbočí pokryté citrusovníky a květinami) se mohou srovnávat jen s bohatstvím kultury, která přesahuje několik tisíciletí. Město Rethymno je jedním z architektonických pokladů Kréty, s pyšnou citadelou a směsí benátských a tureckých domů v jeho uličkách. Kréťané se možná velkou měrou přizpůsobili turistickému průmyslu, stále si ale chrání své tradice a udržují znalost písní a tanců, které utužují jejich identitu. Tento smysl pro národní hrdost tvoří podstatu krásy ostrova. (lp)

Evropské prázdninové ostrovy