Aktuality
Lyžování na ledovcích

Lyžování na ledovcích

30.3.2016

Ledovce větší nebudou, pohodlnější ano.
V době hysterie s globálním oteplováním se zdají být ledovce jedinou spolehlivou útěchou lyžaře. Na podzim nemají alternativu, začátkem zimy jsou spolehlivou pojistkou a tou zůstávají už i během sezóny. Na nezájem si stěžovat nemohou a teplé zimy budou hrozit i nadále. Tím spíš jejich provozovatelé pomýšlejí na větší kapacitu anebo rovnou rozšíření nabídky.

Dočkáme se větších ledovců, rozuměj nových sjezdovek na nich? Aktuální "měkký" zákon o ochraně přírody v Tyrolsku umožňuje postavit nové lanovky tam, kde by byly "obzvlášť velkého významu pro turismus". Teoreticky. V územním plánu zdejších ledovců jsou tak "významné" oblasti dvě - v okolí Fernerkogelu mezi Pitztalem a otztalským Rettenbachem a západní část ledovce Gepatschferneru v Kaunertalu. Ostatní ledovce mají utrum.
Sází proto na komfort. Všech pět tyrolských ledovců (z východu na západ Hintertux, Stubai, Pitztal, Sölden a Kaunertal) nabídne společný skipas 10 dní v sezóně, s nímž můžete od 1. října až do 12 května navštívit kterýkoliv z ledovců. Dny na sebe nemusí navazovat, což se hodí především pro krátkodobé pobyty. Skipas "White 5" stojí přes 369 euro, tedy asi 37 euro/den (2015/2016).
Většího pohodlí se dočkáme na Stubai, kde se během října otevře nový nástupní terminál přibližovacích lanovek. Futuristicky designovaná stanice pojme největší samoobslužnou úschovnu lyží v Rakousku, osm zastřešených pokladen, nové informační centrum a "last minuté" obchod se zimní výbavou a módou. Díky většímu prostoru stanice by mělo vše ubíhat rychleji - od nákupu skipasu až po průchod turnikety, čtoucími skipasy přímo z kapsy. Vícedenní návštěvník si určitě rád zvykne na pohodlí úschovny, kde může přes noc ponechat jak lyže, tak přezkáče ve vyhřívané skříňce (dvoje lyže, boty, hůlky i přilby a ještě dětské lyže) - za 8 euro/noc. Namáhavé trmácení s výbavou po kaskádovém parkovišti na Mutterbergu tak zůstane šetřivějším dobrovolníkům a samozřejmě jednodenkářům.
Kaunertalští se zatím marně pokouší o rozšíření na Gepatschferner - ledovec, který přiléhá z východní, "levé" strany k současnému areálu. Tam by měla stoupat visutá kabina na Weissee-spitze (3 535 m), odkud by vedly nové sjezdovky
s dvěma vleky. Ačkoliv v územním plánu se s rozšířením počítalo, odpor ekologů proti stavbě je neoblomný. Nově je proto navržena stavbu "jen" vyhlídkové lanovky na Weisseespitze - byla by to nejvyšší lanovka v Rakousku. Dlouhodobě je Kaunertal popelkou tyrolských ledovců se stagnující návštěvností a investicemi. Alpské spolky jsou proti expanzi a zvýšený zájem by se nelíbil ani štamgastům, kteří si Kaunertal oblíbili právě pro jeho "zaostalý" klid.
Pitztal před pár lety příjemně ožil dvěma moderními lanovkami - 8místnou kabinkou a 6sedačkou - na ledovci Mittelbergjoch, výhledově plánoval odlehčit 24 let starému metru (stále však s 12 m/s nejrychlejšímu na světě) kabinkovou lanovkou a "nouzovým" sjezdem do údolí z Fernerkogelu. Projekt nezískal zelenou ochranářů, a tak nadějí zůstává aspoň myšlenka na spojení s otztalským ledovcem Rettenbachfer-ner, a to právě podél vrcholu Fernerkogel. Ani to však nebude dříve než za několik let.
Nová přibližovací lanovka - Gletscherbus I - byla postavena z Tuxeralmu na Sommerbergalm, vylepšeného přístupu na Hintertux. Hintertux je lídrem mezi "tyrolskou pětkou" jak co do přepravní kapacity, tak co do sněhové jistoty - jako jediný stále drží provoz 365 dní v roce.
Sölden už poněkolikáté přivítal o závěrečném říjnovém víkendu Světový pohár. Všechny vleky i sjezdovky (kromě závodní trati) bývají podle podmínek otevřené pro veřejnost, jako bonus přitom můžete shlédnout celou lyžařskou elitu v akci - v sobotu jedou obří slalom ženy, v neděli muži. Ruch okolo "svěťáku" omezuje parkovací možnosti na plochy pod Tiefenbachem, využít lze i gratis skibus ze Söldenu.
Na Kaprunu pokračuje modernizace přepravního parku, už se náhrady za komfortní krytou 6sedačku dočkal také vlek Krefelderhuttenlift.

RAKOUSKÉ LEDOVCE

Hintertuxer Gletscher
1.500-3.250m (z toho ledovec 2.660-3.250m)
21 lanovek a vleků
86 km sjezdovek
sezóna: celoročně
skipas: 1 den - cca 45 euro (13. října-2. května)
plus a minus: nejlepší terény pro náročnější, nejsilnější víkendové nápory

Stubaier Gletscher
1.750-3.210m (z toho ledovec 2.600-3.210 m)
21 lanovek a vleků
110 km sjezdovek
sezóna: od začátku října
skipas: 1 den - cca 45 euro (20. října-6. ledna)
plus a minus: nejrozsáhlejší ledovec, děti do 10 let
zdarma, "továrna" na lyžování

Rettenbach a Tiefenbachgletscher (Sölden)
1.377-3.260 m (z toho ledovec 2.700-3.260 m)
10 lanovek a vleků
38 km sjezdovek
sezóna: od konce září
skipas: 1 den - cca 45 euro (29. září-21. prosince)
plus a minus: velmi rozmanité terény, dražší oblast

Pitztaler Gletscher
1.740-3.440 m (z toho ledovec 2.750-3.440 m) 6 lanovek a vleků
28 km sjezdovek
sezóna: od poloviny září
skipas: 1 den - cca 45 euro (14. října-6. ledna)
plus a minus: nejvyšší ledovcové převýšení, skromnější
rozloha

Kaunertaler Gletscher
2.150-3.160m (z toho ledovec 2.750-3.160m)
8 lanovek a vleků 36 km sjezdovek
sezóna: od poloviny září
skipas: 1 den - cca 45 euro (10. října-7. prosince)
plus a minus: klidnější oblast, nejhůře dostupný ledovec

Kitzsteinhorn (Kaprun)
1.911-3.029 m (z toho ledovec 2.800-3.029 m)
20 lanovek a vleků
40 km sjezdovek
sezóna: celoročně
skipas: 1 den - cca 45 euro (13. října-23. listopadu)
plus a minus: nejbližší ledovec, mírnější terény

Molltaler Gletscher
1.200-3.122 m (z toho ledovec 2.865-3.122 m)
9 lanovek a vleků 53 km sjezdovek
sezóna: od začátku září, skipas: 1 den - cca 45 euro
plus a minus: přehledný a svižný hlavní svah, nejvzdálenější ledovec
Dachsteingletscher (Ramsau) 1.700-2.700 m (z toho ledovec 2.520-2.700 m) 5 lanovek a vleků 4 km sjezdovek skipas: 1 den - n/a
plus a minus: velmi skromné pro sjezdaře, kvalitní snowpark

Pozn.: Uvedeny jsou celkové parametry areálu, v podzimní sezóně je zpravidla v provozu pouze ledovcová část

(Snow)

Lyžování na rakouských ledovcích